Jak coaching można wykorzystać w wychowaniu.

Co jest dla mnie jako rodzica ważne?

Jakiego człowieka chcę wychować? Jakie wartości chcę mu przekazać?

Obecnie wychowanie dziecka podlega dużej presji, kontroli i ocenie społecznej, w literaturze funkcjonuje nawet nazwa tego zjawiska: „projekt dziecko”. Media, reklamy, producenci bombardują nas przekazem, co jako rodzice, którym zależy na dobru dziecka, powinniśmy robić, kupować, za co płacić, aby nasze dziecko było szczęśliwe, a my jako rodzice byśmy poczuli się spełnieni.

Sprawia to, że czasem gubimy się w tym, co dla nas jest naprawdę ważne, jakie są nasze cele wychowania, niejako „z rozpędu” podejmujemy działania, które w naszym środowisku są „normą”, nie poddając ich weryfikacji za pomocą naszych celów i systemu wartości. Niekiedy dzieje się tak, bo jako rodzice, ludzie nie uświadamiamy ich sobie i w tym właśnie rodzicom może być pomocny coaching.

Czasem jest tak, że mamy jakieś pomysły na temat celów i wartości, ale nie jesteśmy przekonani, że są one słuszne. Nie ufamy sobie, odczuwamy lęk przed sprzeciwieniem się ogólnie obowiązującym trendom, obawiając się, że jeżeli większość ludzi tak robi, to musi to być słuszne. Aby zrozumieć swoje motywy, także warto wykorzystać pracę z coachem.

Często rodzice zaczynają szukać pomocy, gdy ich relacja z dzieckiem jest inna, niż to sobie wymarzyli, lub kiedy szkoła/ przedszkole prosi o interwencję. Za takim stanem rzeczy, niekiedy stoi rozbieżność pomiędzy deklarowanymi przez rodziców wartościami, oczekiwaniami, a realnym zachowaniem wobec dziecka. To też obszar,  który coach pomoże rodzicom zobaczyć.

Rolą coacha nie jest doradzanie rodzicom, jest nią pomoc w uświadomieniu im, do czego chcą dążyć w wychowaniu i co sprawia, że jest to dla nich ważne. Drugim ważnym celem jest  pomoc w zobaczeniu ich własnego potencjału jako rodziców, ich mocnych stron i wykorzystaniu ich w budowaniu relacji z dzieckiem.

Chętnie potowarzyszę Ci w szukaniu własnej drogi rodzicielstwa.

Zapraszam.

Magda Ratz – Hernik

Poradnia Perspektywa

 

Comments are closed.